Nieurazowy obrzęk – przyczyny

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Dużo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają źle działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać obrzęki kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zaobserwujemy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by dostać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *