kosmetyki

Z czego składają się kosmetyki

Oferowanych jest tysiące różnych kosmetyków. Jednakże możemy wskazać elementarne typy składników z których prawdopodobnie większość z nich jest sporządzana.

Zasadnicze składniki kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, konserwant, zmiękczacz, kolor, środek nadający zapach.

Woda

Woda stanowi podstawę nieomalże każdego rodzaju produktu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest podstawą całej substancji, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.

Emulgatory

Tłuszcz nie zespala się z wodą. Więc niezbędna jest środek, który umożliwi takowe połączenie . Emulgatory to substancje pozwalające na połączenie oleju z wodą i otrzymanie w efekcie emulsji.

Wiele kosmetyków opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod względem konsystencji, koloru, innych właściwości.

Zagęszczacze

Są to substancje pozwalające na uzyskanie odpowiedniej gęstości danego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt zbytnio twardy, uniemożliwiając rozsmarowanie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka która jest zagęszczaczem mineralnym czy też karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.

Barwniki

Jeden z podstawowych komponentów kosmetyków, pozwalający uzyskać daną barwę włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwie główne kategorie: organiczne, będące cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są zwykle tlenkami metali.

Emolienty

Emolienty zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są używane w rozległej gamie kosmetyków. Sporo naturalnych i syntetycznych chemikaliów działa jako emolienty, na przykład tlenek cynku, wazelina, olej kokosowy, gliceryna, olej mineralny, oliwa z oliwek, lanolina, wosk pszczeli.


Paulas choice kosmetyki


Aromaty

Woń ma bardzo mocny wpływ na decyzje dotyczące wyborów kosmetyku. Substancje przydające zapach są odnotowane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Substancje owe wypełniają normy bezpieczeństwa.

Konserwanty

Wielce istotny komponent kosmetyków, dlatego że środowisko oparte na wodzie może stanowić wielce dobre miejsce dla rozwoju bakterii. Te zmieniają właściwości produktu a nawet mogą uczynić go groźnym dla użytkownika.

Ostateczna charakterystyka danego kosmetyku zależy od konkretnej formuły. Ilość kombinacji składników jest gigantyczna.