Białe złoto

Biżuteria z białego złota może u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Wynika to z faktu, że większość biżuterii z białego złota jest wytwarzana przy użyciu stopów zawierających nikiel jako środek wybielający, a odsetek populacji jest uczulony na nikiel. W przypadku tych osób kontakt z niklem może powodować problemy dermatologiczne, od łagodnej wysypki skórnej po poważne otwarte rany i trwałe blizny. W Europie istnieją przepisy regulujące stosowanie niklu w biżuterii. Europejskie prawo znane jest jako „Dyrektywa niklowa” i stanowi, iż żaden nikiel nie może być wykorzystywany w materiale, który znajduje się w otwartej ranie, np. Po przekłuciu, do czasu całkowitego wygojenia.

Co powinien zrobić kupujący biżuterię w obliczu tych informacji? Przede wszystkim odpręż się, większość mężczyzn nie posiada silnych reakcji na nikiel. A jubilerzy zaczynają używać stopów zawierających mniej niklu do robienia biżuterii z białego złota.

Zobacz witrynę: lombard Konin

Niektóre bezniklowe stopy białego złota zostały pierwotnie opracowane w latach dwudziestych XX wieku przy użyciu palladu jako głównego środka wybielającego. Pallad należy do platynowej grupy metali. Jest metalem o barwie stalowobiałej, nie matowieje na powietrzu, jest najmniej gęstym i najniższym stopniem metali z grupy platynowców. Pallad ma bardzo dobrą odporność na korozję i matowienie oraz dobrze miesza się ze złotem, oferując prawie całkowitą homogenizację w pełnej gamie kompozycji złota i palladu. Wszystkie te elementy sprawiają, iż istnieje więc doskonały wybór do produkcji biżuterii z białego złota. Daje także stopy o doskonałych właściwościach mechanicznych przewyższających pod wieloma względami nikiel-białe, które potrafią być ważne w obróbce i zawierają kieszenie ze złota i niklu, dlatego te dwa metale nie lubią się mieszać. Biżuteria wykonana ze stopu palladu / złota nie wywołuje reakcji alergicznych.

Możesz zapytać: „Jeśli pallad jest o wiele lepszy od niklu do produkcji białego złota, czemu nie wszyscy jubilerzy go używają?” Odpowiedź brzmi: koszt. Pallad jest dość droższy w użyciu. Cena uncji palladu wynosi obecnie około 300 dolarów, a konsumenci nie lubią płacić wyższych cen za to, co wydaje się być owym jednym produktem jubilerskim. Natomiast gdy ludzie poznają fakty dotyczące białego niklu i zagrożeń alergicznych, które on stwarza, wielu jest gotowych zapłacić mało więcej.

Innym białym metalem na horyzoncie jest 950 Palladium. Niektórzy producenci biżuterii wytwarzają produkty z nowych stopów palladu, które można odlewać w biżuterię. To dobry metal, albowiem ma jasny biały kolor, ogromnie podobny do platyny, ale jest znacznie niższą cenę. Jest wciąż stosunkowo nowy, więc jubilerzy wciąż uczą się, jak prawidłowo pracować z tym metalem. Miej jednakże oczy szeroko otwarte, albowiem wkrótce zobaczysz więcej tegoż produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *